Dizainerio Blogas

Spec_Paveikslelis_LMK

Apyvartiniai pinigai pakuotėje

Trumpa monetų istorija. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje monetos pradėtos kaldinti valdant didžiajam kunigaikščiui Algirdui (1345 – 1377 m.). Jos buvo kalamos iš sidabro. Lietuviškų monetų kalyba labiausiai suklestėjo Žygimanto Augusto (1544 – 1572 m.) valdymo laikotarpiu. Buvo kaldinamos įvairių tipų monetos: denarai, grašiai, taleriai, dukatai. 1666 m. LDK kalykla buvo uždaryta.

Pirmieji 1922 m. litai buvo: 1, 2, 5, 10, 50 ir 100 banknotai ir 50 centų. Popierinius smulkiuosius pinigus pakeitė Anglijoje 1925 m. nukaltos 1,5,10, 20, 50 centų ir sidabrinės 1, 2 ir 5 litų monetos. 1926 m. lapkričio 26 d. 2 ir 5 litų sidabro monetos paleistos į apyvartą. 1936 m. išleistos 1, 2 ir 5 centų bronzinės ir sidabrinės 5 litų bei 10 litų proginė Vytauto Didžiojo monetos. 1938 m. apyvartoje pasirodė paskutinė prieškarinė proginė sidabrinė 10 litų moneta su A.Smetonos profiliu skirta Lietuvos dešimtmečiui.

1991 m. Lietuvos monetų kalykloje pagamintos 1, 2 ir 5 centų aliumininės, 10, 20, 50 centų vario, cinko, alavo lydinio, 1, 2 ir 5 litų aliuminio monetos. Nuo 1997 metų buvo paleistos 10, 20, 50 centų, vieno, dviejų ir penkių litų monetos pagamintos iš vario, cinko ir nikelio lydinio. 1997 m. nukaltos naujo pavyzdžio apyvartinės 10, 20 ir 50 centų monetos, o 1998 m. – naujo pavyzdžio apyvartinės 1, 2 ir 5 litų monetos. Iš pastarųjų 2 ir 5 litų monetos yra dvimetalės. Taip pat buvo išleistos proginės apyvartinės monetos bei LMK imta kalti kolekcines progines monetas. /Šaltinis pinigumuziejus.lt kalykla.lt

Numizmatinių kolekcinių (proginių) apyvartinių monetų rinkinių įpakavimas

Pinigai  savaime yra vertybė, todėl papildomai jos kurti tarsi ir nereikia.

Įprastai monetų įpakavimas atlieka dvi pagrindines – apsaugos ir rėminimo funkcijas, tačiau nemažos investicijos yra skiriamos rinkinių grafinio dizaino kūrimui. Fizinio monetų kūno įauginimas į pakuotę, ją paverčia produkto identifikavimo priemone. Pakuotė suteikia proginėms monetoms papildomo identiteto. Todėl monetų  įpakavimo reikšmingumas beveik prilygsta piniginio vieneto svarbai.

  • Lietuvos banko užsakymu 2000 metais teko sukurti pirmąjį apyvartinių monetų rinkinio įpakavimą. Naujų Lietuvos monetų pakuotės dizainui, skiriamas ypatingas dėmesys, pateikiant ją kaip komunikacijos ir savitos kultūros saviraiškos priemonę. Grafinis dizainas prasideda nuo informacijos pateikimo ant pakuotės, baigiasi vizualiniais ir estetiniais aspektais, kas pakelia objekto pažintines vertybes.

 Pastebėta, kad  pasaulinių kolekcinių rinkinių įpakavimas turi poreikį išreikšti savo išskirtinumą per tam tikrus simbolius, nepamirštant nacionalinių kultūrinių sąsajų. Mums buvo svarbu  sukurti originalų ir funkcionalų pakuotės dizainą. Pirmąjį rinkinį siūlėme pakuoti  į originalaus dizaino popieriaus ir plastiko dėklą.

2000_ipakavimas

Foto: 2000 metų rinkinio įpakavimas. Vidinis dėklas / www.lb.lt

Monetos sukomponuotos specialiame dėkle, kuriam dar buvo suprojektuotas ir pagamintas atskiras vokas. Dėklo (pakuotės medžiaga plastikas ir popierius),  jo plokštumoje iškirsti atviri langai – galimybė apžiūrėti monetų aversą ir reversą. Parinktas „įdėjimo“ į pakuotę būdas – per voko dešinį kraštą. Dvigubas monetų įpakavimas suteikia papildomą apsaugą nuo išorės veiksnių. Kokybišku voku pabrėžiamos įpakavimo viduje slypinčio gaminio vertybes. Pakuotė visų pirma yra numizmatinio rinkinio tam tikro istorinio fakto įamžinimo idėjos grafinė išraiška. Rinkinio “suvenyriškumui” atskleisti iškeliami tam tikri specifiniai grafinio dizaino reikalavimai. Rinkinio pakuotės grafiniam dizainui buvo parinktos lietuviško gintaro inkliuzų macro fotografijos. Jų išskirtiniai vaizdai primena teiginį “gintaras – antroji nacionalinė valiuta”.

Tai kompleksinis pakuotės konstrukcijos ir jos sudedamųjų dalių grafinio dizaino objektas. Svarbu yra rasti spalvų derinius, kurie sukurtų kuo geresnes asociacijas, kad monetų pakuotė perteiktų paties produkto patrauklumą.

Kuriant kitų rinkinių įpakavimo dizainą buvo išlaikomas vizualinis rinkinių identitetas.  Pasiūlyta pakavimo sistema ir grafinė raiška, kuri nustato laipsnišką perėjimą į naują temą. Siekiama kuo didesnės monetų pakuotės ir dizaino elementų harmonijos.

Ypač svarbu, kuriant įpakavimo grafinį projektą, išlaikyti klasikinę pačių monetų dizaino tradiciją. Paskutiniu metu be metalinių monetų pakuotėje atsirado papildomas proginis atminimo ženklas, kuris priskiria rinkinį tam tikrai datai arba svarbiam įvykiui.

LDK pergalingų mūšių sukaktims skirto rinkinio įpakavimas

 Foto: 2013 metų laidos LDK pergalingų mūšių sukaktims skirtas numizmatinis apyvartinių monetų rinkinys su atminimo ženklu. Rinkinį sudaro 10, 20, 50 centų, 1, 2 ir 5 litų nominalo apyvartinės monetos.

LDK_kovoms_skirtas_rinkinys-2013

Foto: Rinkinio įpakavimas 3 dalių dėklas ir vokas/ www.lb.lt

  • Svarbi 2008 metų pakuotė, kuri turėjo pasirodyti euro įvedimo išvakarėse – lito, kaip nacionalinės valiutos išėmimo iš apyvartos žymėjimui (kas, kaip žinome, neįvyko). Šiame rinkinyje panaudotas prieškario ir šių dienų Lietuvos pinigų grafikos piešinio sugretinimas, kuris minimalistiškai įamžino lito raidos istoriją.
  • 2013 metais pateiktas kompleksiškas pakuotės sprendimas S. Dariaus ir S Girėno skrydžio per Atlantą 80-mečiui paminėti skirtas numizmatiniam apyvartinių monetų rinkiniui. Grafiniam dizainui panaudotos archyvinės vienspalvės ir šiuolaikinės spalvotos fotografijos – taip įprasminta  praėjusio laiko sąvoką. Šis spalvinis foto-grafikos montažas asociatyviai apsijungė su skulptoriaus dvimetale monetos idėja, kur vieninga visuma: monetos plastika, metalų dvi spalvos ir voko grafinis sprendimas.
 2013 m. laidos S. Dariaus ir S Girėno skrydžio per Atlantą 80-mečiui paminėti skirto rinkinio su atminimo ženklu įpakavimas
Foto: Voko antra pusė.

Foto: Rinkinio įpakavimas 3 dalių dėklas ir vokas/ www.lb.lt

Lietuvos banko išleidžiamuose monetų rinkiniuose įamžinami svarbūs mūsų valstybės ir istorijos įvykiai. Įpakavimo funkcinė ir meninė vertė monetų suvenyrams suteikia papildomos pridedamosios vertės. Prabangiems gaminiams pakuotės forma yra nemažiau svarbi už produkto turinį.

 

Monetų įpakavimo grafinių maketų bendraautoriai: A. Jazbutis, R. Galinis, A. Cicėnas, R. Aleksandravičius, M. Jonikas

admin